Kredyt – rodzaje i zabezpieczenia

zabezpieczone pieniądze

Coraz więcej banków zabezpiecza się na wypadek nieterminowych spłat, już przed udzieleniem pożyczki. Banki wymagają, by kredyty gotówkowe były zabezpieczone w jednej z trzech form.

Pierwszą z nich są weksle in blanco. Kolejny typ to poręczenie osoby trzeciej. Żyrantem może być dowolna osoba: współmałżonek, rodzic, sąsiad czy krewny. Często wymagane jest podanie dwóch poręczycieli. Jednym z nich często jest bank. Znalezienie żyranta wcale nie jest łatwą sprawą. Taka osoba bowiem musi spełniać wszelkie warunki, tak jakby to ona ubiegała się o kredyt, a więc sama powinna mieć zdolność kredytową. Gdy nie będziemy spłacać kredytu terminowo, to do naszego żyranta zaczną spływać listy z upomnieniami. W związku z tym czasami trudno jest znaleźć taką osobę. Ostatnia opcja to ubezpieczenie kredytu. Oznacza to, że nie musimy szukać poręczyciela, ale za to zapłacimy więcej za kredyt czy też od transzy zostanie odjęty koszt ubezpieczenia. Czasami gdy spłacimy go przed czasem, ubezpieczenie może być zwrócone. Nie wszystkie banki jednak wymagają jakichkolwiek zabezpieczeń. Banki oferują kredyty bez zabezpieczeń, ale wiąże się to z reguły z wyższym oprocentowaniem. W przypadku kredytów gotówkowych, a zwłaszcza opiewających na niewielkie kwoty, procedury są zwykle uproszczone, a czas oczekiwania krótki.
Zwykle decyzję z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku i pieniądze, w formie przelewu lub gotówki, możemy otrzymać w ciągu jednego dnia. Istnieją trzy rodzaje kredytów gotówkowych. Kredyt konsumpcyjny, a więc taki za który nabywamy dobra i usługi np. sprzęt RTV i AGD, meble, ubrania czy żywność. Linia na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym pozwala na wypłacenie z rachunku bankowego większej ilości pieniędzy niż kwota posiadanych środków. Oczywiście gotówkę możemy wypłacać do pewnego, przyznanego limitu. Jest to rodzaj kredytu odnawialnego. Za każdym razem gdy wpłacamy pieniądze zmniejsza się zadłużenie. To z kolei powoduje, że przyznany limit jest znowu do wykorzystania. Ostatnim rodzajem kredytu gotówkowego jest karta kredytowa. Karty można znaleźć w portfelach coraz większej liczby Polaków. Chętnie je bierzemy, bo oferują nam darmowy kredyt. Darmowy, o ile oczywiście zadłużenie spłacimy w terminie, czyli w okresie bez odsetkowym. Jeśli jednak przekroczymy grace period, wtedy będziemy musieli spłacać kredyt wraz z naliczoną prowizją. Dzięki kredytom gotówkowym jesteśmy w stanie zaspokoić drobne potrzeby konsumpcyjne, ale też pozwolić sobie na całkiem duże zakupy. Kredyty przyznawane są bowiem do nawet 100 tysięcy złotych, choć nie każdy taki kredyt może uzyskać. Limit zawsze uzależniony jest od dochodów.

Dodaj komentarz