Kredyt Hipoteczny

O posiadaniu własnego domu marzy każdy. Dom to przecież nie tylko budynek, ale magiczne miejsce, pełne ciepła i rodzinnej atmosfery. Niestety żyjemy w trudnych czasach i wielu osób nie stać na wybudowanie domu. Postawienie domu za gotówkę jest niemal niemożliwe i nawet jeśli swój przysłowiowy grosz dorzucą rodzina i przyjaciele, to uzbieranie kilkuset tysięcy złotych jest bardzo trudne. W takich sytuacjach rozwiązaniem jest kredyt hipoteczny.

Co ciekawe mimo dużej liczby reklam, wciąż wiele osób nie wie czym naprawdę jest kredyt hipoteczny. Pożyczkę taką często, błędnie utożsamia się z kredytem na budowę domu. I chociaż jest to najprawdopodobniej najczęstsze zastosowanie tego rodzaju kredyt, to ma on też wiele innych cech i zastosowań. Definicja kredytu hipotecznego mówi, że jest to taki kredyt, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Wynika to z faktu, że większości osób po prostu nie stać na inny rodzaj poręczenia. W praktyce oznacza to, że bank udziela nam bardzo dużego kredytu, z tym jednak zastrzeżeniem, że gdy nie będziemy go regularnie spłacać, to bank zajmie naszą własność i zakupiony na kredyt dom, przejdzie w posiadanie instytucji finansowej, która nam pożyczki udzieliła. Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni czy nasza sytuacja finansowa jest wystarczająco dobra, to przed podjęciem decyzji skonsultujmy się z doradcą finansowym, sprawdźmy oferty różnych banków, albo skorzystajmy z jednego z dostępnych, bezpłatnie w internecie, kalkulatorów i porównywarek kredytowych.

Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym i potencjalny kredytobiorca musi się liczyć ze spłatą zadłużenia sięgającą kilkudziesięciu lat. Banki zwykle udzielają kredytów na trzydzieści lat, ale zdarzają się takie, które rozciągają termin spłaty nawet do pięćdziesięciu lat lub skracają go do trzydziestu lat. To na ile rat zostanie rozłożony nasz kredyt zależy głównie od dochodów i wieku kredytobiorcy. Im młodszy klient, tym chętniej bank rozłoży zadłużenie na więcej rat, w przypadku osób w średnim wieku, w dodatku bezdzietnych, kredyt np. na pięćdziesiąt lat jest już sporym ryzykiem, które banki często boją się podejmować.

Kredyt hipoteczny musi więc być dobrze przemyślaną decyzją, bo przecież nikt nie chce ryzykować utraty domy i narażać rodzinę na niepotrzebne stresy i kłopoty. Polacy zdają sobie z tego faktu sprawę, bo jak wskazują statystyki bankowe, kredyty hipoteczne są najlepiej i najbardziej regularnie spłacanymi kredytami.

Dodaj komentarz